3D tisk

Od září 2017 pracujeme na naší škole s 3D tiskárnou. Jedná se o přístroj, který dokáže z virtuálního 3D modelu vytvořit skutečný trojrozměrný předmět z plastových kompozitů.

3D tisk se ve světě techniky používá především k prototypování, tedy kusové nebo malosériové výrobě součástek. Technologií 3D tisku je ale možno vyrobit i hračky, šperky, přívěsky, ... možnost jsou nepřeberné.

Důvod, proč máme tiskárnu ve škole, je zřejmý: žáci se učí pracovat se sofwarem i hardwarem, který je dnes už vcelku běžnou součástí technických profesí. Zároveň mají možnost reálně vidět a odnést si výrobky, které před tím sami na počítači navrhli. A kromě toho je to super zábava ;-).

Vlastníme tiskárnu české firmy PrusaResearch, model MK2S. Tiskneme z materiálu PLA, biologicky odbouratelného plastu vyrobeného především z kukuřičného škrobu.

Pro vývoj 3D modelů používáme online prostředí Tinkercad.