Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

elektronická verze

Velká Británie

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je ostrovní stát od evropského kontinentu oddělený průlivem La Manche. Království je historickou unií Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska.

Britské ostrovy byly postupně ovládnuty Římany, Germány a Vikingy. Po bitvě u Hastingsu (1066) ostrov ovládly normanské kmeny pod vedením Viléma Dobyvatele. Ve státě začala sílit moc šlechty, která omezila královské pravomoce Magnou Chartou Libertate (1215). Byla vytvořena Velká rada, později známá jako Parlament. Tímto krokem se země stala jednou z nejstarší demokracií světa. V 15. stol. byla země zmítaná válkou Růží vnitřní boje o vládu nad zemí. Nesváry skončily nástupem Jindřicha VIII. na trůn. Do historie se také zapsal odtržením od římskokatolické církve a prohlásil se za hlavu anglikánské církve. Na přelomu 16. a 17. stol. bylo k území připojeno Irsko, což vedlo k častým střetům mezi katolíky a protestanty. (Spory přetrvávají dodnes – částečně oslabeny mírovým jednáním. V roce 1921 se Irsko oddělilo od Velké Británie, ale muselo se vzdát severoirské provincie Ulsteru.) Již od 16. stol. budovala Británie své koloniální panství. Svého času anglické impérium ovládalo téměř polovinu zeměkoule od Austrálie – objevil J. Cook 1776, po Severní Ameriku, stala se světovou obchodní velmocí. Největšího rozkvětu říše dosáhla za vlády královny Viktorie (1819-1901). Po 1. světové válce se však koloniální velmoc začala postupně rozpadat. V roce 1931 bylo založeno Britské společenství národů – Commonwealth, čímž začal proces dekolonizace, který byl završen v roce 1997 vrácením Hongkomgu Číně. Přesto ještě zbývá spousta zámořských ostrovů, které přímo podléhají britské koruně – Anguilla, Bermudy, atd.; Gibraltar. Současnou královnou je Alžběta II., která má svoje pravomoce omezeny nepsanou ústavou.

Velká Británie je vyspělý průmyslový stát, patří do skupiny G7. Zemědělství je zaměřeno především na pastevectví – chov skotu, prasat a ovcí (patří mezi největší světové producenty vlny). Proslulý je chov sportovních koní. Země má omezené zásoby nerostných surovin, které jsou již značně vyčerpány. Významná je těžba černého uhlí. V Severním moři před nedávnem byla objeve-na ropa a zemní plyn. Nejdůležitějším průmyslovým odvětvím je výroba dopravních prostředků – patrové autobusy, automobilů – Jaguar, Rols Roys a letadel. Rozšířená je i textilní výroba – manšestr. Proslulá je výroba skotské whisky a piva. V Británii vznikla první železnice a bylo zde vybudováno i první metro na světě (Londýn 1863). Britská letecká společnost British Airways patří k největším na světě a letiště Heathrou [hísrou] je největší na světě. Působí zde nezávislá televizní a rozhlasová společnost BBC.

Británie je typická svým deštivým počasím a velice si zakládá na svých tradicích – jízdou po levé straně, „čajem o páté“ – čajem s mlékem. Vznikly zde sporty kriket, ragby a golf. Elita národa studuje na univerzitách v Oxfordu a Cambridge [keimbridž]. Typické siluety Londýna vytváří Tower Bridge [taur bridž] nebo Parlament s věží a zvonem Big Ben. V parku Hyde Park [haid] najdeme koutek řečníků. V Británii tvořil W. Shakespeare - Romeo a Jůlie, D. Defoe – Robinson Crusoe, A. Fleming – objevitel penicilínu či Ch. Darvin – teorie evoluce. The Beatles je nejslavnější rocková skupina všech dob – Yesterday.

Česko udržuje s Británií již od pradávna vřelé politické i obchodní vztahy. Za anglického krále Richarda II. se provdala dcera Karla IV. Anna. Princ Charles finančně podporoval obnovu teras pod Hradčany.



 
      Otázky k Velké Británii






© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz 
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004

web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz

 

Evropská vlajka
Evropské dějiny
Instituce Evropské unie
Evropská měna

Belgie
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Irsko
Itálie
Kypr
Litva
Lotyšsko
Lucembursko
Maďarsko
Malta
Německo
Nizozemí
Polsko
Portugalsko
Rakousko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Velká Británie

Otázky na závěr
Hymna Evropské unie