Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

elektronická verze

Švédsko

Švédské království je pátá největší evropská země. Jeho součástí jsou ostrovy Gotland, Öland a skalnaté ostrůvky Šéry.

Dějiny Švédska sahají hluboko do historie. Již v 9. a 10. stol. se celá Evropa obávala udatných bojovníků Vikingů, kteří pronikali hluboko do vnitrozemí na svých dlouhých lodích. (Vikingové jsou první Evropané, kteří kolem roku 1000 n. l. vstoupili na americký kontinent.) V 16.-19. století bylo království sloučeno s Dánskem a Norskem do Kalmarské unie a stalo se světovou velmocí. V období třicetileté války (1618-48) švédské armády pustošily a vyrabovaly polovinu Evropy. Liberální reformy v 19. století nastartovaly novou éru státu – prosperující zemi založenou na solidnosti a pracovitosti. V průběhu obou světových válek zůstalo Švédsko neutrální a nevstoupilo ani do NATO. Od roku 1946 má země nejštědřejší sociální systém na světě. Obyvatelstvo získalo právo na bezplatné školství a lékařskou péči a na vysoké sociální dávky. Tuto „štědrost“ si však Švédsko může dovolit jen díky nesmírně vysokým daním. Ty jsou také důvodem k vysoké emigraci bohatých občanů, kteří museli odevzdávat až 90 % svých příjmů.

Švédsko patří mezi nejvyspělejší státy světa. Nejdůležitějším odvětvím je lesní hospodářství, polovina země je pokryta lesy. Dřevo se používá na výrobu papíru, zápalek, nábytku (IKEA), či jako stavební materiál (tzv. švédské domky). Švédsko je proslulé těžbou kvalitní železné rudy v oblasti Kiruna – Gällivare. Z kvalitní švédské oceli jsou vyráběny automobily – Volvo, Saab, Scania, lodě nebo letadla (Grippen). Málokterá hospodyně ve své domácnosti nepoužívá „bílou elektroniku“ značky Electrolux nebo kvalitní smaltované nádobí, které bylo poprvé vyrobeno zde v 18. století. Zemědělství je zaměřeno především na chov prasat a skotu. Důležitý je také rybolov.

Švédsko je stát s pohádkově krásnou krajinou plnou jezer, bažin a lesů. V roce 1910 začalo jako první v Evropě zřizovat národní parky pro ochranu severské přírody. Na území Švédska zasahuje část Laponska, kde žijí Saamové (Laponci). Ve městě Uppsala se nachází nejstarší skandinávská univerzita. Ve Švédsku je tradičně od roku 1901 vždy 10. 12. udělována prestižní mezinárodní akademická cena – „Nobelova” – za nejvýznamnější objevy ve fyzice, chemii, fyziologii, lékařství, za mír, literaturu… Cena se jmenuje podle vynálezce dynamitu A. Nobela. Další významnou osobností je A. Celsius (navrhl stupnici teploměru o 100 stupních), C. Linné (autor dvojslovného názvosloví v botanice a zoologii) či J. Bergman (režisér filmů). Pipi Dlouhou punčochu, Děti z Bullerbynu či Karkulína napsala jedna z nejpopulárnějších autorek dětské literatury A. Lindgrenová. Hudební svět obohatila svými skladbami skupina ABBA. Když se řekne švédský stůl, téměř každý si představí stůl s výběrem studených lahůdek. Člověk s kladným vztahem k alkoholu si ve Švédsku musí sáhnout hluboko do kapsy. Alkohol se zde prodává ve specializovaných prodejnách (Systembolaget) za astronomické ceny. Vláda tímto způsobem bojuje s vysokou konzumací alkoholu.

Do české historie zasáhlo Švédsko v období třicetileté války, kdy švédská vojska pronikla až na Pražský hrad, kde ukořistila nejcennější skvosty z Rudolfinského období. Dnes se se Švédskem potýkáme nejen v hokeji, jsme také častými obchodními partnery.





 
      Otázky ke Švédsku






© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz 
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004

web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz

 

Evropská vlajka
Evropské dějiny
Instituce Evropské unie
Evropská měna

Belgie
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Irsko
Itálie
Kypr
Litva
Lotyšsko
Lucembursko
Maďarsko
Malta
Německo
Nizozemí
Polsko
Portugalsko
Rakousko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Velká Británie

Otázky na závěr
Hymna Evropské unie