Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

elektronická verze

Kypr

Kyperská republika je ostrovní stát ležící ve východní části Středozemního moře nedaleko jižních břehů Turecka, je třetím největším ostrovem středomořské oblasti. Území se dělí na větší řeckou a menší tureckou část.

Díky strategické poloze hrál Kypr důležitou roli jako spojnice obchodních cest. Byl postupně ovládán zdatnými obchodními národy - Féničany, Řeky, Egypťany, Peršany, Římany, Byzantinci, křižáky, Janovany, Benátčany, Osmany a nakonec Brity až do roku 1960, kdy ostrov získal nezávislost a stal se republikou. Na ostrově žijí dva národy - Řekové a Turci. 

V průběhu historie mezi oběma národy sílily rozpory o sféru vlivu. Vše vyústilo v ozbrojený konflikt, který se snažily urovnat mírové sbory OSN. Neshody však dále přetrvávaly. V roce 1974 vtrhla turecká armáda na severní Kypr a donutila 200 tisíc řeckých Kypřanů uprchnout do jižní části ostrova. Později, roku 1983, byla vyhlášena Turecká republika Severního Kypru, tu však nikdo s výjimkou Turecka neuznal. Mezi oběma státy byla vytvořena tzv. „zelená linie“ neboli „Atillova linie“, hranice, která je ostře hlídána oběma státy. Je zde natažen dokonce ostnatý drát. Za této situace z obou částí ostrova odchází mnoho Kypřanů, a to především do Británie a na Střední východ. Mírový plán OSN, který předpokládal připojení části území kontrolovaného kyperskými Turky zpět do rukou místních Řeků, nebyl přijat. Pravidla EU jsou proto platná pouze v Řecké části. 

Kypr je ekonomicky nejdynamičtější stát regionu. Existuje však velký rozdíl mezi bohatou řeckou a chudou tureckou částí, která je zaměřena především na zemědělskou výrobu a je závislá na pomoci Turecka. Řecká část se orientuje na cestovní ruch a zemědělství. Pěstuje se zde především víno, citrusy a zelenina, brambory, pšenice, tabák a mandlovník. Průmysl je zaměřen na zpracování zemědělských výrobků, dále na výrobu oděvů, bot a cementu. Na ostrově se těží pyrit, chrom, azbest a měď. Pod kyperskou vlajkou se plaví čtvrtá největší obchodní flotila světa. Pro starověké Řeky se stal ostrov symbolem krásy. Podle pověstí je Kypr místo zrození bohyně krásy a lásky – Afrodity. Ku příležitosti různých svátků a jiných důležitých oslav a událostí se lidi oblékají do národních krojů a tančí lidové tance. Lidový tanec je v životě Kypřanů velmi důležitý. Vesničané hrají často tavalu, což je kyperský název pro vrhcáby, tedy hru v kostky. Tavala se hraje především v místních kavárničkách a často se při ní kouří vodní dýmka. Kypr je také územím z četnými archeologickými nálezy; místní památky hrají neodmyslitelnou roli v historii architektury. Pro zdejší hory jsou typické zakrslé duby, cypřiše a cedry.

Pro českého turistu se Kypr stále častěji stává cílem pro chvíle odpočinku.



 
      Otázky ke Kypru






© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz 
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004

web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz

 

Evropská vlajka
Evropské dějiny
Instituce Evropské unie
Evropská měna

Belgie
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Irsko
Itálie
Kypr
Litva
Lotyšsko
Lucembursko
Maďarsko
Malta
Německo
Nizozemí
Polsko
Portugalsko
Rakousko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Velká Británie

Otázky na závěr
Hymna Evropské unie