Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

elektronická verze

Litva

Litevská republika má mnoho společných znaků se sousedními republikami – Lotyšskem a Estonskem. Tyto tři státy jsou nazývány souhrnně pobaltské republiky.

Litevský stát vznikl již ve 13. století. V 15. století vytvořila Litva unii s Polskem. (Polsko-Litevská unie). Jejich společné hra-nice sahaly až k Černému moři. Ta však byla často ohrožována moskevským státem. Unie vydržela až do 18. století. Tehdy v Polsku proběhlo dělení území a Litva byla začleněna do ruského impéria. Samostatnost získala opět po ruské revoluci v roce 1917, ale záhy o ni opět přišla sovětskou okupací v roce 1940. Proti této okupaci vedla až do 50. let ozbrojený boj. Po zhroucení centrální sovětské komunistické velmoci v roce 1990 získala jako první z bývalého SSSR samostatnost.

Sovětská vláda se však nesmazatelně podepsala na ekonomické situaci země. Litva patří mezi nejchudší státy v Evropě a je největším příjemcem ekonomické pomoci Evropské unie v přepočtu na jednoho obyvatele. Zemědělství je tradičně zaměřeno na produkci mléka, masa a brambor. Díky odvodňování (meliorace) bažin se rozšiřuje orná půda a začíná se pěstovat obilí a zelenina. Stát se proslavil těžbou jantaru, což je zkamenělá stromová pryskyřice, v níž můžeme objevit i hmyz, který v pry-skyřici uvízl. Naleziště jsou u pobřeží Baltského moře. Na území státu jsou rozlehlé lesy, které slouží jako surovina na výrobu papíru a nábytku.

Turista, který překročí polsko-litevské hranice, okamžitě zaznamená velký kulturní rozdíl. Na vesnicích dodnes můžeme vidět typické dřevěné chaloupky, známé z ruských pohádek, na kterých jsou překvapivě umístěny satelity. Spatřit můžeme pastevce skotu a někdy i dojení krav přímo na louce. Nestačíme se však divit, když přijedeme do města. Lidé zde žijí podobně jako v západní Evropě. V Litvě je velký rozdíl mezi městem a vesnicí. Všechny pobaltské republiky leží v jezerní plošině, která má nestabilní podloží. Díky tomu byly pro větší bezpečnost budovány že-lezniční tratě s širokým rozchodem kolejnic. Takže vlaky, které jedou do bývalých republik SSSR, musí své zboží překládat na hranicích do jiných vagónů nebo vyměnit podvozek.


 
      Otázky k Litvě






© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz 
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004

web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz

 

Evropská vlajka
Evropské dějiny
Instituce Evropské unie
Evropská měna

Belgie
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Irsko
Itálie
Kypr
Litva
Lotyšsko
Lucembursko
Maďarsko
Malta
Německo
Nizozemí
Polsko
Portugalsko
Rakousko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Velká Británie

Otázky na závěr
Hymna Evropské unie