Evropané aneb pojďme objevovat
Evropu
elektronická verze
Německo
Spolková republika Německo (SRN) je podle počtu obyvatel druhou největší zemí Evropy. Je tvořena 16 spolkovými zeměmi. Jednotlivé země mají značnou autonomii, o tom svědčí i vlastní parlamenty a vlády.
Několik staletí bylo Německo rozdrobeno na mnoho městských států, hrabství a knížectví, z nichž nejvýznamnějším bylo Prusko. Pruský kancléř Otto von Bismarck roku 1871 sjednotil Německo, které se brzy stalo průmyslovou velmocí. Začalo budovat mohutné vojenské i obchodní loďstvo a získalo první zámořské kolonie. Avšak jeho velmocenské touhy a vítězství nacionalistické strany (NSDAP), vedené Adolfem Hitlerem, přivedly Německo do trosek. Vyprovokovalo první i druhou světovou válku.
Velkoněmecká říše byla rozdělena v roce 1945 do okupačních zón, ze kterých vznikla v roce 1949 Spolková republika Německo (západní demokratická část s ekonomikou založenou na svobodném trhu) a Německá demokratická republika (východní komunistická část, kde byl za přispění Sovětského svazu vytvořen totalitní režim). Symbolem totality se stala betonová zeď (Berlínská zeď), která byla součástí tzv. železné opony. Během lidového povstání v roce 1989 zeď padla. Německo bylo opět sjednoceno (1991). Tímto činem byl dán impuls k nové integraci Evropy o „východní blok“, který byl tvořen převážně státy, jež v současné době přistupují k EU.
Německo je stát s nejvyspělejší evropskou ekonomikou, člen supiny G7 a zakládající člen EHS. Průmysl je orientován především na výrobu automobilů a dopravních prostředků, elektroniky (Grundig), farmacie a chemických výrobků. (Z bavorského Ingolstadtu vede do Čech ropovod.) V těžbě hnědého uhlí a v
produkci chmele zaujímá první místo na světě. Vyrábí se tu více než 500 značek piva. Německo má hustou dopravní síť na vysoké technické úrovni. Po dálnicích se můžeme prohánět neomezenou rychlostí, proletět se letadlem společnosti Lufthansa (jedna
z největších), mezi přistát ve Frankfurktu nad Mohanem (největší letecký uzel) nebo v Hamburku (významný říční a námořní přístav).
Němci jsou vášniví turisté a ani návštěvníci Německa ne-přijdou zkrátka. Nelze nevidět Braniborskou (Brandenburskou) bránu v Berlíně či pohádkový zámek Neuschwanstein, který nechal vybudovat bavorský král Ludvík II. Můžeme se poveselit na bavorských pivních slavnostech, pochutnat si na marcipánu či klobáskách, obdivovat či zakoupit míšeňský porcelán nebo dřevěné hodiny s ptáčkem - kukačky. Německo proslavili spisovatelé J. W. Goethe, F. Schiller, skladatelé J. S. Bach, L. von Beethoven, R. Wagner, fyzik A. Einstein nebo závodník F1 M. Schumacher. Povinná školní docházka je od 6 do 18 let.
Celá česká historie je úzce spjata s Německem. Oba státy byly součástí Svaté říše římské. Lužice (oblast při toku Sprévy) byla součástí Českého království. Za druhé světové války jsme byli německým protektorátem. V německých městech byli korunováni na říšského krále Karel IV. a jeho synové Václav IV.
a Zikmund Lucemburský. V Kostnici pak byl upálen mistr Jan Hus. V současné době udržujeme přátelské vztahy, přestože panuje menší napětí kvůli existenci Benešových dekretů
a jaderné elektrárně Temelín.
–

© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu
Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004
web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz
|

|