Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

elektronická verze

Portugalsko

Portugalská republika má historicky nejstarší vytyčenou hranici v Evropě (od roku 1270). Ke kontinentální části státu patří také ostrovy Madeira a Azory v Atlantiku.

Od 14. století z Portugalska vyplouvali mořeplavci na objevitelské plavby podél afrického pobřeží do Indie, Číny, Indonésie či Jižní Ameriky. Díky princi Jindřichu Mořeplavci a objevitelům B. Diazovi, V. de Gamovi, F. Magalhaesovi se z Portugalska stala koloniální říše. V 16. století sice ztratilo velmocenský status, ale až do 70. let 20. století si udržovalo svoji koloniální říši v Africe. (Poslední kolonii Macao v Asii odevzdalo v roce 1999 Číně.) Ve stejném období došlo k vojenskému puči, byla tak zlikvidována fašistická diktatura, která se držela u moci od roku 1932 pod vedení A. Salazara. Převrat nastolil demokratické poměry a země začala s obnovou ekonomiky a vstoupila do EHS. 

Portugalsko patří mezi nejchudší evropské státy, ale díky fondům EU se celkem rychle dostává z původní zaostalosti. (V zemi je 6,7 % negramotného obyvatelstva.) Hospodářství se orientuje především na zemědělskou výrobu. V pěstování kor-kového dubu zaujímá první místo na světě. Z kůry dubu se vyrábí například špunty do láhví. V jižní části země se daří vinné révě, olivám a zelenině (rajčata). Velký význam má také lov sardinek a těžba dřeva.

Turisté začínají tuto zemi teprve objevovat. Mezi největší lákadla patří portské víno, které vzniklo díky pokusu smíchat brandy (alkoholický nápoj) s vínem. V roce 1998 byl otevřen 17 kilometrů dlouhý lisabonský most Vasco da Gamy, který patří mezi nejdelší na světě. Neméně zajímavá je mešita v Córdobě se slavným sloupovým lesem. Sběratel suvenýrů by neměl opomenout zakoupit historickou keramickou sošku kohoutka z Barcelos.

Česká republika udržuje s Portugalskem dobré vztahy. Země se začíná stávat další oblíbenou turistickou lokalitou pro českého turistu, především po výstavě EXPO 1998.



 
      Otázky k Portugalsku






© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz 
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004

web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz

 

Evropská vlajka
Evropské dějiny
Instituce Evropské unie
Evropská měna

Belgie
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Irsko
Itálie
Kypr
Litva
Lotyšsko
Lucembursko
Maďarsko
Malta
Německo
Nizozemí
Polsko
Portugalsko
Rakousko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Velká Británie

Otázky na závěr
Hymna Evropské unie