Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

elektronická verze

Irsko

Irská republika je ostrovní stát. Jeho území zaujímá pouze 85% rozlohy Irského ostrova. Irsko je proslulé přírodními krásami a svěží zelení. Zelená se stala národní barvou a díky ní ostrov dostal přezdívku „smaragdový“. 

Irsko má velice bouřlivou historii, plnou bojů, krveprolití a náboženských nepokojů. Původními obyvateli ostrova byli Keltové, které v 5. stolení obrátil na křesťanskou víru svatý Patrik – patron Irska. Mniši začali šířit víru v severní a střední Evropě a podíleli se velkou měrou na vzniku a duchovním rozmachu karolínského impéria. Díky jejich klášterům se v opisech zachovala největší část starověkých spisů – dramata, filosofická díla. Úpadek a útlak prosperující říše začal ve 12. století, kdy bylo Irsko napadeno anglonormanskými rytíři. Angličané Iry systematicky pronásledovali a posléze je zbavovali jejich majetku kvůli katolické víře – Angličané byli protestanti. Docházelo k častým irským povstáním, která byla vždy tvrdě potrestána. Vše bylo umocněno velkým hladomorem v 19. století, jehož příčinou byla katastrofální neúroda brambor (základní potravina Irů). Zemřelo přes milión lidí a ještě větší počet emigroval do Spojených států. Na přelomu 19. a 20. století začalo sílit hnutí za nezávislost země, byla založena strana Sinn Fein [šin fejn], která dodnes bojuje za sjednocení celého ostrova pod irskou vlajkou. (Její odnoží je Irská republikánská armáda – IRA, která často prováděla bombové útoky v Severním Irsku, tedy na území patřící Velké Británii. Od roku 1995 panuje dočasné příměří). Irsko získalo úplnou samostatnost až po 2. světové válce, kdy opustilo i brit-ské společenství národů – Commenwealth.

Irská ekonomika je označována za „evropského tygra“ a má nejdynamičtější ekonomický růst celé západní Evropy. Díky teplotně vyrovnanému klimatu a úrodné půdě má poměrně produktivní zemědělství. Pěstují se zde především brambory, ječmen, pšenice a cukrovka. Rozhodující složkou je však živočišná výroba: chov ovcí a hovězího dobytka. Průmysl je orientován na zpracování zemědělských produktů – mlékárenství, výroba masa, piva (Guinnes) či proslulé irské whisky. Výrobky mají vysokou technickou kvalitu a jsou určeny především na export. 

Mezi největší zajímavosti státu patří bezesporu jeho jazyk, který náleží mezi keltské jazyky a existuje již 2,5 tisíce let, v psané formě pak více než 1,5 tisíce let. Centrem společenského života se staly hospody, v kterých se řidiči nemusí bát popíjet, protože při řízení auta je povolena vyšší promile alkoholu než v jiných evropských státech. Na druhou stranu se však Irsko stalo první evropskou zemí, kde je zakázáno kouřit na veřejném prostranství, tedy i v hospůdkách. Z Irska pochází autor Gulliverových cest J. Swift, O. Wilde – tvůrce komedie „Jak je důležité míti Filipa“ či G. B. Schaw, satirik a společenský kritik, tvůrce Pygmalionu. Uchu návštěvníka může zalahodit hudba skupiny U2. Typický irský tanec po světě šíří taneční skupina Lord of the Dance. 

V 8. století irští mniši šířili křesťanskou víru i v Čechách. Dnes nám Irsko slouží spíše jako příklad dynamicky se rozvíjející ekonomiky, některými částmi irských zákonů se nechala inspirovat i vláda ČR.



 
      Otázky k Irsku






© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz 
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004

web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz

 

Evropská vlajka
Evropské dějiny
Instituce Evropské unie
Evropská měna

Belgie
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Irsko
Itálie
Kypr
Litva
Lotyšsko
Lucembursko
Maďarsko
Malta
Německo
Nizozemí
Polsko
Portugalsko
Rakousko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Velká Británie

Otázky na závěr
Hymna Evropské unie