Evropané aneb pojďme objevovat
Evropu
elektronická verze
Malta
Maltská republika je tvořena ostrovy Malta, Gozo a Comido. Je to nejmenší nově přistupující stát EU a patří mezi nejhustěji osídlená místa světa.
Malta má podobně jako Kypr strategickou polohu. Leží uprostřed mezi Gibraltarem a Suezem, mezi Itálií a Tuniskem. Díky své poloze byla ovládána střídavě Kartaginci a Féničany
(ti dali v roce 800 př. n. l. jméno hlavnímu ostrovu), stala se součástí římské, byzantské, arabské a normandské říše. Roku 1530 byly ostrovy předány do rukou johanitů (křesťanský vojenský řád sv. Jana) neboli Maltézských rytířů. Maltu také na čas obsadila Napoleonova vojska a posléze se stala britskou součástí. Za 2. světové války musela odolávat častým italským
a německým útokům. Všichni obyvatelé po skončení války obdrželi britský válečný kříž sv. Jiří za statečnost. Úplnou nezávislost získal stát roku 1947.
Hlavním zdrojem příjmu státu je turistický ruch. Ročně ostrovy navštíví až 1 milion lidí. Ekonomika státu je závislá
na námořní dopravě. Pod vlajkou Malty se plaví mnoho cizích lodí, má tzv. levnou vlajku, což znamená, že za její pronájem se státu odvádějí menší poplatky než v jiných státech. Rychle se rozvíjí strojírenský, textilní a oděvní průmysl. Tradiční je krajkářství na ostrově Gozo. Zemědělství je orientováno na pěstování zeleniny, ovoce a brambor. Pěstují se tu také květiny, tabák
a pšenice. Kvůli subtropickému a suchému podnebí musí být půda zavlažována.
Největší zajímavostí bezesporu je, že na Maltě nejsou téměř žádné zásoby sladké vody. Voda patří mezi velice nedostatkové zboží, většina pochází z nedostatečných dešťových srážek. Proto zde fungují zařízení na odsolování mořské vody. Zajímavostí také je, že všechny ostrovy (vyjma ostrova Gozo) jsou téměř bez lesů. V minulosti byly stromy často používány na výrobu lodí, ale znovu se nevysazovaly. Přesto si zde milovník nedotčené přírody přijde na své. Ostrov Gozo nese přezdívku „zelený ostrov“.
Obdivovatel mořských živočichů musí navštívit skalnaté břehy ostrova Comido, které jsou přímo rájem pro potápěče. Ostrovy jsou plné historických památek, s nimiž se pojí velké množství festivalů, světských oslav a církevních státků. Naprostá většina Malťanů jsou římští katolíci (prosadili zde zákon o zákazu rozvodů).
Návštěvník z Čech dnes již nejezdí na Maltu jen jako turista, ale také často jako student za jazykovými kurzy anglického jazyka.
–

© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu
Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004
web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz
|

|