Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

elektronická verze

Nizozemí

Nizozemské království je zajímavé svou převážně plochou krajinou, která více než z jedné čtvrtiny leží pod úrovní mořské hladiny. K území státu patří také ostrovy z oblasti Karibiku – Aruba, Nizozemské Antily.

Území dnešního Nizozemí bylo až do 5. století okupováno římskými legiemi. Římany vystřídali Frankové. Jejich moc upadá po smrti Karla I. Velikého. (Francká říše se rozpadla v 9. stol. na Francii a Německo.) Od 15. stol. bylo území ovládáno katolicky zaměřenými Habsburky, proti kterým se zvedla v polovině 16. stol. vlna odporu vedená Vilémem Oranžským (Filip II. chtěl vymýtit protestantismus). Ve stejném století se stalo zámořskou velmocí, bylo nejvyspělejší zemí Evropy. Zlatým věkem v oblasti vědy a kultury je 17. stol. Na poli vědy se proslavil A. van Leeuwenhoek – první člověk, který studoval mikroskopické organismy. V kulturním světě zazářil malíř Rembrandt van Rijna. Po porážce Napoleona Bonaparte se stává z Nizozemí konstituční monarchie. Během 20. stol. přišlo Nizozemí o téměř všechny zámořské kolonie – Indonésii, Novou Guineu, Surinam. V průbě-hu 2. světové války zahájilo Nizozemí společně s Belgií a Lucemburskem jednání o vzniku ekonomické unie Benelux. Základem se stal volný pohyb financí, zboží a lidí. Benelux se de facto stal vzorem pro tvůrce spojené Evropy.

Nizozemí je typicky zemědělský stát. Většina zemědělské výroby pochází z rodinných farem, které jsou především zaměřeny na živočišnou výrobu. Tradiční je výroba másla a sýrů (Gouda, Eidam, Maasdam). Charakteristickým prvkem krajiny jsou pole, na kterých se pěstují cibulové rostliny – tulipány. Nizozemsko je největším vývozcem květinových cibulí na světě. Do celého světa také vyváží řezané květiny – tulipány, růže, chryzantémy a lilie. Nejvýznamnějším průmyslovým odvětvím je potravinářství (sýry, kondenzované mléko, čokoláda, kakao, pivo), elektronika (Philips), výroba doutníků a cigaret, porcelánu a keramiky (Delft) a broušení diamantů v Amsterdamu. Největším přístavem světa je Rotterdam s obratem zboží kolem 300 miliónů tun za rok.

Jednou z velkých pozoruhodností Nizozemí je její pověstný boj s vodou. Již od středověku vysouší a buduje hráze, násypy a kanály, čímž získává území (tvz. poldery). Udržení této pevniny však vyžaduje velké úsilí. Probíhá nepřetržité odčerpávání vody čerpacím zařízením, které se dříve obsluhovalo lidskou či větrnou silou, dnes motory. Charakteristické jsou obrázky Nizozemska s větrnými mlýny, které pohání čerpadla. Nizozemsko patří mezi nejhustěji zalidněné státy světa. Značnou část obyvatelstva tvoří staří lidé (10 % občanů je nad 65 let). Přesto je země považována za vzor liberalismu. Jako první na světě legalizovala eutanázii a měkké drogy. Město Amsterdam patří mezi střediska anarchismu, které odmítá standardní právní pořádek a kulturu. Ačkoli je Nizozemí „rebelantský“ stát, sídlí zde Mezinárodní soudní dvůr Haag, a v Maastrichtu byla podepsána Smlouva o Evropské unii ( 7.2.1992). Nizozemí dalo světu jména jako V. van Gogh (malíř – Slunečnice), H. Bosch (malíř – Zahrada rozkoší) či G. Mercator (kartograf – sestavil první mapu světa a mapový soubor, který nazval Atlas). V nizozemském Naardenu žil a zemřel učitel národů Jan Ámos Komenský, který je zde i pochován. Česká republika udržuje s Nizozemskem čilé obchodní styky. Vždyť právě odtud pochází většina řezaných květin prodávaných v Čechách.


 
      Otázky k Nizozemí






© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz 
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004

web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz

 

Evropská vlajka
Evropské dějiny
Instituce Evropské unie
Evropská měna

Belgie
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Irsko
Itálie
Kypr
Litva
Lotyšsko
Lucembursko
Maďarsko
Malta
Německo
Nizozemí
Polsko
Portugalsko
Rakousko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Velká Británie

Otázky na závěr
Hymna Evropské unie