Evropané aneb pojďme objevovat
Evropu
elektronická verze
Estonsko
Estonská republika je nejmenší ze tří pobaltských republik a leží nejseverněji. K pevninskému území náleží ještě 800
ostrovů v Baltském moři.
První pozůstatky osídlení území sahají do 1. století př.n.l. Tehdy zde žili Vikingové. Ve 13. století se Estonsko dostalo pod nadvládu Německých rytířů, které později vystřídali Švédové
a v 18. století carské Rusko. To si svůj vliv udrželo až do svého zániku v roce 1918, poté se Estonsko poprvé stalo samostatnou republikou. Samostatnost ztrácí záhy během 2. světové války, kdy bylo formálně připojeno k Sovětskému svazu (SSSR).
Zhroucení komunistického systému a rozpad Sovětského svazu v roce 1991 přinesl Estonsku podruhé nezávislost. Ta je však velice komplikovaná v politické, ekonomické i kulturní rovině, protože 1/3 obyvatel jsou Rusové. Dnešní Rusko také nesouhlasí se zapojením Estonska do EU a především se vstupem do NATO březen 2004. (Hrozí posílením výroby jaderných zbraní, pokud budou v pobaltských republikách vybudovány vojenské základny.)
Estonské hospodářství je poznamenáno čtyřicetiletou centrálně plánovanou ekonomikou. Přesto se stalo nejvýkonnější ekonomikou ze všech bývalých sovětských republik. Základem se stala těžba nerostných surovin. Je druhým největším producentem světa hořlavé břidlice, která slouží jako palivo pro velké tepelné elektrárny a jako surovina pro chemický průmysl. Má rozvinutý elektrotechnický a dřevařský průmysl. Za éry Sovětského svazu se výrazně zmenšily plochy lesů, proto dnes probíhá intenzivní zalesňování.
V zemědělství dominuje chov skotu (mléko) a prasat. Pěstují se zejména krmné obiloviny (ječmen, žito, oves) a brambory. Estonsko má dobře vyvinutou komunikační síť. Internet využívají všechny školy a téměř 30 % obyvatelstva. Prioritou státu se stalo vzdělávání občanů. Téměř neexistuje analfabetismus. Za doby Sovětského svazu se říkalo Estonsku „hlava Ruska“.
Estonsko je země řek, jezer, rašelinišť a bažin. Na jeho území se nachází velké množství přírodních rezervací. Tyto oblasti jsou málo navštěvované; díky tomu se zde vyskytuje velké množství zvěře. Černě se Estonsko zapsalo do evropské historie dosud největší lodní katastrofou. V roce 1994 došlo u jeho břehů k po-topení trajektu Estonia. Zemřelo 852 lidí.
Kroky českých turistů často míří do hlavního města Tallinn. Na estonských univerzitách se vyučuje i český jazyk, který je od estonštiny velmi odlišný. (Estonština je příbuzná s finštinou
a maďarštinou.)
–

© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu
Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004
web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz
|

|