Evropané aneb pojďme objevovat
Evropu
elektronická verze
Slovensko
Slovenská republika patří mezi nejmladší samostatné státy světa. Rok 2004 je pro zemi velice zásadní – stala se členem NATO a EU.
Prvním státním útvarem na Slovensku bylo Nitranské knížectví, které se stalo v 9. stol. součástí Velkomoravské říše. Ta však v roce 907 zanikla a území bylo na dlouhých 1000 let připojeno k Uhrám. V roce 1526 bylo stejně jako Uhry připojeno do Habsburské říše. V období úpadku a útlaku dochází k povstání Slováků proti Uhrům pod vedením J. Jánošíka. V 18. stol. se pokoušel L.Štúr o povýšení slovenštiny do spisovného jazyka - na Slovensku sílí odpor proti maďarizaci. Po skončení 1. světové války se Slovensko odtrhává od Uher a spojuje se s Českem – vznik Československa. V období 2.
světové války se odtrhává a poprvé v roce 1939 vzniká samostatný Slovenský štát – ale fašistický. Po ukončení války opět vstupuje do společného svazku s Českem. V období komunistické vlády bylo zaostalé Slovensko industrializováno. V 90. letech 20. století však začalo sílit hnutí za odtržení Slovenska pod vedení V. Mečiara a v roce 1993 došlo k pokojnému rozdělení obou států. Současné Slovensko je politicky nestabilní stát. Existuje zde trvalé napětí mezi maďarskou a rómskou menšinou. Byl přijat kontroverzní zákon o státní jazyku, který stanovil užívání slovenštiny jako povinné pro všechny občany Slovenska.
Stát je orientovaný především na živočišnou výrobu (v horských oblastech) a pěstování obilnin, ovoce, zeleniny, vinné révy a tabáku (v Podunajské a Východoslovenské nížině).
Slovenský průmysl je poměrně zaostalý. Je zaměřen na hutnickou výrobu (ocelárny v Košicích) a výrobu zbraní i pro východoevropský trh. Velké naděje klade Slovensko do nově uzavřené smlouvy s automobilkou KIA – montáž aut. S velkými problémy se potýká elektronický průmysl (výroba televizorů OTF, praček – TATRAMAT, ledniček – CALEX ). Neméně významný je chemický a farmaceutický (Slovakofarma) průmysl. Slovensko bojuje s velkou nezaměstnaností a negramotností. Velká pozornost je věnována vzdělávání mládeže. Za dobu existence nového státu vznikly 2 univerzity.
Slovensko je malebný hornatý stát, který začínají postupně objevovat polští, čeští a němečtí turisté. Největší návštěvnosti se těší Vysoké Tatry a Slovenský ráj. Návštěvník, který se unaví vysokohorskou turistikou , se rád posilní typickým jídlem pastevců halušky s brynzou nebo lihovými nápoji – borovičkou či demä-novkou. Ti, kdo netouží po sportovních výkonech, mohou své tělo uvolnit v termálních lázních nebo navštívit historická města Nitra (nejstarší město Slovenska) či Bánská Bystrica (hornické mě-sto). Fanoušek populární hudby jistě zná skupiny Elán, Team či No name. V zahraničí Slovensko propagují osobnosti jako operní pěvec P. Dvorský, modelka A. Verešová či herci M. Lasica, M. Dočolomanský nebo herečka a současná velvyslankyně
(v Polsku) M. Vašáriová.
Česká a Slovenská republika má dlouhou společnou historii. V roce 1995 byly vymezeny československé hranice, které se vyrovnaly, a tím zkrátily z 285 km na 251,8 km. Existuje mezi námi úzká obchodní a politická spolupráce. Máme také velkou výhodu, že rozumíme bez učení jinému cizímu jazyku. V neposlední řadě mezi státy probíhá zdravá sportovní rivalita , např. v ledním hokeji.
–

© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu
Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004
web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz
|

|