Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

elektronická verze

Itálie

Italská republika je země s druhou „nejstarší“ historií Evropy. K jejímu území náleží ostrovy Sicílie, Sardinie a malé ostrůvky při západním pobřeží – Elba.

Římská říše existovala od 4. století před n. l. až do 4. století n. l. a hluboce zasáhla do historie téměř celé Evropy, části Afriky a Asie. Po svém zániku se území říše rozpadlo na několik částí, kterým se však již nepodařilo navázat na bývalou slávu. Z monumentálních antických paláců se stal stavební materiál na nové domy. Na území dnešní Itálie vznikaly městské státy. Řím a jeho okolí se staly centrem papežství. (Řím je dnes hlavním městem Itálie, ale zároveň se na jeho území nachází papežský stát Vatikán. Představitelem Vatikánu je papež – hlava všeho křesťanstva). Itálie byla sjednocena v 19. stol. Vzniklo Italské království, které se snažilo o opětovnou obnovu impéria koloniální velmoc. Pod vedením B. Mussoliniho, spojence A. Hitlera, se v roce 1922 z Itálie stal fašistický stát, který se zapojil do 2. svě-tové války. V roce 1946 se změnil v republiku, která přijala za svůj pro-jekt evropskou integraci a stala se zakládajícím člene společenství. 

Itálie je politicky nestabilní stát a potýká se s velkými problémy (chudoba málo rozvinutého jihu, organizovaný zločin), přesto patří k nejprůmyslovějším státům světa – G7. Průmyslově a technicky vyspělý sever je centrem strojírenského průmyslu – světově proslulé automobilky či elektronické spotřebiče, např. pračky a ledničky. Italský průmysl se však proslavil především výrobou bot a oděvů, stejně jako produkcí některých potravin
a nápojů (těstoviny, cukrovinky, víno), ale také hudebních nástrojů, skla (benátská zrcadla) a nábytku. Jeho výrobky patří mezi designérskou [dizajnérskou] špičku. Zemědělství země má velkou tradici, zaměřenou především na pěstování obilovin a ovoce. Itálie je největším evropským producentem rýže, vinné révy, rajčat a tabáku. Patří mezi nejnavštěvovanější státy světa během celého roku. Turista, který cestuje po silnici či železnici je ohromen dlouhými alpskými tunely v průsmycích St. Bernard, St. Gotthard nebo pod Mont Blancem. Země má také moderní obchodní flotilu, jejíž kořeny sahají daleko do historie – (Marco Polo). 

Žádný horlivý cestovatel by neměl opomenout navštívit Řím a vidět Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Španělské schody, Fontánu di Trevi, Andělský hrad. Neméně zajímavá je oblast Toskánska s klenotnicí evropského umění, galerií Uffizi [ufiči] ve Florencii. Benátky jsou město ležící na 118 ostrovech, jsou protkány četnými kanály, proto je nejčastějším dopravním prostředkem gondola. Itálie a Řecko měly největší vliv na rozvoj vědy, kultury a umění v Evropě. Působila zde řada světových umělců. Např. univerzální osobnost Leonardo da Vinci – Mona Lisa, Poslední večeře Páně, sochař a malíř Michelangello Buanoarotti – David, Sixtinská kaple, skladatelem G. Verdi – Nabucco, Traviata, operní pěvci E. Caruso, L. Pavarotti, režiséři L. Vissconti, F. Fellini, filmoví herci – G. Lolobrigida, S. Loren, C. Cardinal, M. Mastroiani, fyzik a astronom G. Galilei či vojevůdce Gaius Julius Caesar. Italský Janov je rodiště K. Kolumba. 

Itálie je pro českého turistu rájem. Celkem levně a dobře se zde nají i ubytuje a z cesty si přiveze nevšední zážitky, např. bude naprosto zmaten jízdou po italských silnicích, kde snad neplatí žádná pravidla silničního provozu. Severní Itálie a Čechy jsou historicky spjaty. Některé městské státy byly ve středověku ovládány Lucemburky, později jsme byli součástí Rakouska-Uherska. Dnes s Itálií udržujeme dobré přátelské i obchodní vztahy.




 
      Otázky k Itáli






© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz 
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004

web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz

 

Evropská vlajka
Evropské dějiny
Instituce Evropské unie
Evropská měna

Belgie
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Irsko
Itálie
Kypr
Litva
Lotyšsko
Lucembursko
Maďarsko
Malta
Německo
Nizozemí
Polsko
Portugalsko
Rakousko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Velká Británie

Otázky na závěr
Hymna Evropské unie