Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

elektronická verze

Slovinsko

Slovinská republika je hornatý stát. Jednu polovinu rozlohy zabírají hory Julské Alpy, Norické Alpy, Karavanky. Částí Slovinska je také třicetikilometrový úsek pobřeží Jaderského moře.

Slovinsko bylo v 6. století osídleno Slovany, kteří zde kolem řek Sávy a Drávy vytvořili první slovanské státečky. V 9. století si je podmanil Karel Veliký a území se stalo součástí Franské říše, později pak Svaté říše římské. Více než 600 let však oblast ovládali rakouští vévodové a byla součástí Rakousko-Uherské monarchie. Slovinsko po rozpadu říše v roce 1918 se stalo zakládajícím členem Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, které bylo předchůdcem pozdější Jugoslávie. Po druhé světové válce se stalo součástí komunistické federace (skládala se ze 6 republik). Ve federaci však hráli hlavní roli Srbové a především vůdce J. B. Titov. Po jeho smrti v 80. letech 20. století ožily separatistické tendence a v roce 1991 došlo k odtržení. Svoji nezávislost si však muselo Slovinsko bránit, protože bylo napadeno Jugoslávskou armádou. V roce 1992 došlo k dohodě a od té doby se Slovinci těší mírovému životu. (Občanská válka v ostatních bývalých republikách Jugoslávie trvala až do roku 1995 a křehké příměří je dodnes střeženo mezinárodními vojsky).

Před rozpadem Jugoslávie bylo Slovinsko nejvyspělejší republikou. Během občanské války se potýkalo s hospodářskými problémy (a také s odlivem turismu). Dnes je to stát s rozvinutým strojírenským a lehkým průmyslem i zemědělstvím. Vyrábí se zde světoznámé lyže značky Elan či obuv Alpinia. V největším podniku státu se montují auta značky Renault. Neméně známou se stala značka Gorenje – výroba moderních kuchyní. Slovinsko patří mezi největší producenty rtuti, která je nedílnou součástí při výrobě teploměrů, barometrů či baterií. Dále se zde těží hnědé uhlí, lignit či olovnato-zinková ruda. Je zde také dobře rozvinut cestovní ruch. Pro dopravu jsou důležité tunely vedoucí Alpami, letecká doprava (Adria Airways) či námořní doprava, která se značnou částí podílí na státních příjmech.

Slovinsko je země, která uspokojí choutky vyznavačů zimních sportů (alpská střediska) i letních sportů (přímořská střediska). Odpočinout si můžete v horských klimatických lázních ve městě Bled. Pokochat se můžeme také pohádkově krásnými vápencovými jeskyněmi v oblasti Krasu. Ta dala jméno krasovým uzemím celého světa. Slovinsko je také jednou z posledních zemí Evropy, kde nepotkáte narkomany, žebráky či bezdomovce.

Česká republika i Slovinsko patří do sdružení CEFTA. Díky tomu se obě země staly významnými hospodářskými partnery. K této skutečnosti přispěl i fakt, že jsme v historii patřili pod jeden stát – Rakousko-Uhersko. Máme tedy podobný vývoj i zkušenosti a svoji budoucnost směřujeme stejným směrem.



 
      Otázky k Slovinsku






© Petra Machalová, 2004
Illustrations © žáci 8.A FZŠ Táborská, 2004
–––
Petra Machalová
Evropané aneb pojďme objevovat Evropu

Vydala FZŠ Táborská – www.zstaborska.cz 
Táborská 45, Praha 4,140 00,
v roce 2004

web: ©Petr Pščolka; peta.ps@volny.cz

 

Evropská vlajka
Evropské dějiny
Instituce Evropské unie
Evropská měna

Belgie
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Irsko
Itálie
Kypr
Litva
Lotyšsko
Lucembursko
Maďarsko
Malta
Německo
Nizozemí
Polsko
Portugalsko
Rakousko
Řecko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Velká Británie

Otázky na závěr
Hymna Evropské unie