Vážení rodiče budoucích prvňáčků,

na této stránce naleznete všechny potřebné informace k rozhodnutí o přihlášení Vašeho dítěte na FZŠ Táborská.

Obsah:

1. Základní informace o škole

2. Termíny a průběh zápisu, dny otevřených dní

3. Formuláře

1. Základní informace o škole

FZŠ Táborská je jednou z pilotních škol, které vytvářely školní vzdělávací program ve spolupráci s Výzkumným ústavem pedagogickým. Náš vzdělávací program se jmenuje „Škola porozumění“. Chceme (po)rozumět našim žákům, nárokům dnešního světa i regionu, ve kterém se nacházíme. Jen tak můžeme učit efektivně a smysluplně. Proto se řídíme vlastní jedenáctkou:

1. vytvářet pohodové školní prostředí – porozumět lidské osobnosti; 2. zdravě učit – porozumět potřebě vzdělávat se; 3. vychovávat lidskou osobnost – porozumět jí; 4. integrovat – porozumět inkluzivnímu vzdělávání; 5. vytvářet informační prostředí – porozumět práci s informacemi; 6. sportovat a pořádat ozdravné pobyty – porozumět tomu, že učit se nemusíme jen ve škole; 7. mít partnery v zahraničí – porozumět tomu, že jsme součástí Evropy; 8. rozvíjet samosprávnou demokracii – porozumět svému místu mezi lidmi; 9. mít preventivní program – porozumět nebezpečí, které na nás číhá; 10. komunikovat s veřejností – porozumět partnerství; 11. vytvářet podmínky pro další vzdělávání – porozumět potřebě celoživotně se vzdělávat

A naši žáci?

Od 1. třídy mají dramatickou výchovu, rok na to už se seznamují s počítačem v informatice; dostávají nejen známky, ale i slovní hodnocení a hodnocení přístupu k předmětu (třeba 1A); účastní se projektových a oborových dnů; navštěvují školní družinu, školní klub a množství kroužků; mohou se podílet na práci školního parlamentu; půjčují si zajímavé knihy ve školní knihovně, mohou zde ve volném čase pracovat i na PC; jezdí na výměnné studijní pobyty do zahraničí, školy v přírodě a exkurze … a to je jen malý výčet ze všech našich aktivit.

Máme spoustu tradic a rituálů.

Není měsíce v našem kalendáriu, aby se ve třídách, v divadle, na hřišti či v atriu něco zajímavého nekonalo. Některé akce mají pevné datum, jiné se prolínají celým školním rokem. Zde je jen malá ochutnávka: Vítání prvňáčků deváťáky; Adaptační pobyt pro šesté třídy; Výjezd žáků osmých tříd zaměřený na jejich budoucí profesní orientaci; Den školy; Mikulášský den; Branný den; Týden sportů a turistiky; Ples deváťáků s ohňostrojem; Loučení prvňáčků s deváťáky a poslední zvonění; Výměnné pobyty se zahraničními školami; Slavnosti čtení; Vydávání školních novin a kalendářů; Týdny mezinárodní kuchyně; Sběrová soutěž; Literární a recitační soutěž; Školní pěvecký sbor Táboráček; Předmětové olympiády; Družinový masopustní rej; Spaní ve škole; Taneční pro deváté třídy; Školy v přírodě; Lyžařské kurzy; Sportovní turnaje; Oborové a projektové dny … a mnoho dalších aktivit a akcí.

Integrace

Nikoho nenecháme na holičkách. Žákům nabízíme logopedickou pomoc, hodiny zdravotní tělesné výchovy, speciální výuku cizího jazyka. Náš integrační program startuje již po zápisech do prvních tříd projektem „Začít spolu jinak“ a končí na konci deváté třídy. Na škole působí školní psycholog.

Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem.

Jazykové vzdělání patří bezesporu k moderním trendům současnosti. Naše škola nabízí tradičně výuku dvou cizích jazyků: anglického od 1. třídy a německého od 3. ročníku. V 6. ročníku si žáci mohou přibrat další cizí jazyk. Zájemci o další jazyky nebo konverzaci se mohou přihlásit na kroužek. Integrované děti navštěvují speciální hodiny českého a anglického jazyka.

Komunitní škola

Domníváme se, že škola by měla být centrem svého regionu, měla by být otevřená svému okolí, dětem i dospělým. Náš Klub volného času nabízí pro děti řadu kroužků nejrůznějšího zaměření – od sportu po počítače a od zábavy po učení. V jeho rámci provozujeme dětský klub „Klubíčko“, kde mohou děti denně trávit příjemné odpoledne. „Netoulejte se bez cíle po ulicích, přijďte se bavit k nám“. Žáci se mohou zúčastnit také víkendových výletů a výjezdů Klubíčka. Pro zájemce je denně otevřena školní družina a školní knihovna.

Nabídka platí i pro dospělé – i vy si k nám přijďte (nejen) zasportovat. Nabízíme prostory pro sport, hry, besídky. Můžete u nás uspořádat seminář, školení, ale také koncert, divadelní představení, promítat obrázky z cest a besedovat. Ceník pronájmu tělocvičen, učeben a divadelního sálu naleznete zde. Možná vás zaujme některá z akcí Klubu rodičů. Nebo k nám přijďte na oběd - vaříme také pro cizí strávníky.

Preventivní program „Zdravé vztahy“

Nezapomínáme na včasnou prevenci. Zaměřujeme ji na vztahy v kolektivu s využitím vrstevnického efektu, na ochranu před násilím, šikanou a nebezpečím návykových látek. Náš preventivní tým aktivně spolupracuje s Policií ČR a Městskou policií a dále s neziskovými organizacemi.

Škola podporující zdraví

Jsme „Školou podporující zdraví“ a řídíme se kurikulem doporučeným Státním zdravotním ústavem. Klademe důraz nejen na pohodu prostředí, zdravé učení a otevřené partnerství, ale také na zásady správné výživy. Ve školní jídelně si naši strávníci mohou vybírat ze dvou jídel a několika nápojů. Ke každému obědu si mohou nabídnout salát ze salátového baru.

1. Termíny a průběh zápisu

Zápis do prvních tříd se uskuteční ve dnech 15., 20. a 22. ledna 2015 od 14 do 19 hodin. Bližší informace budou včas zveřejněny na našich webových stránkách.

Dveře naší školy jsou pro Vás ovšem otevřeny již nyní – nahlédnout do tříd či se přímo zúčastnit výuky můžete kdykoli po předchozí domluvě s vedením školy. Oficiální „Dny otevřených dveří“ jsou vyhlášeny na 22. 10., 5. 11., 3. 12. 2014 a na 14. 1. 2015 od 9:00 hodin do 16 hodin. Buďte vítáni.

Více se o nás dozvíte na www.zstaborska.cz, telefonním čísle 241 029 320 nebo prostřednictvím e-mailu: skola@zstaborska.cz.