Kultura

Paříž

              Toto krásné město jsem měla možnost navštívit. Paříž je hlavním městem Francie. Je to obrovské velkoměsto s mnoha památkami.

            Každý už určitě slyšel něco Paříži. Víte, že ve Francii je Eiffelova věž, Luver kde je vystavený nejznámější a nejkrásnější obraz – Mona Leasy od Leonarda da Vinci. Je to tak toto město je přesy ceno památkami. Velice známá je i čtvrť Montmartre. Čtvrť Montmartre se mi nejvíce líbila a proto Vám něco o této čtvrti řeknu.

        Do konce 19 století byla tato čtvrť místem umělců, spisovatelů básníků a jejich žáků. Většina malířů a literátů ze čtvrti již zmizela a noční hektický život už také není to, co býval. Ale vyvýšenina Montmarteru si své kouzlo zanechala. Ještě dnes jsou zde pouliční malíři a prodavači suvenýru. Nejvíce mě zaujaly malé uličky a malé obchůdky které čtvrť obklopují. Z monumentální baziliky Sacré-Couver.  A dalších vyhlídkových míst  je nádherný výhled na město.

      Paříž je opravdu zajímavá ale aby člověk prošel všechny zákoutí Paříže musel by v tomto městě strávit asi tak tři měsíce.

 

Londýn

Do Londýna jsem se také podívala. Londýn je hlavním městem Velké Británie nebo-li Anglie. S Paříží má společného to že je to také velkoměsto s velkým počtem obyvatel. Ve Velké Británii můžeme vidět typické cihlové domy s krásnými zahradami.

                Ovšem, když jsem se objevila přímo v centru Londýna Šla mi „hlava kolem“ . Stáli jsme na hlavní třídě což byla dlouhá  široká ulice  s obchody. Všude bylo, ale spoustu lidí mezi, nimiž jezdily typické červené dvoupatrové autobusy.

Hezké je v Londýně navštívit voskové museum kde jsou vytvořené figuríny známých lidí např.: princezny Diany,skupiny Beatles, atp. Stála jsem také před Buckinghamským palácem  jehož součástí je Big Ben , který ukazuje vždy přesný čas.

             Londýn se mi moc líbil a je velice zajímavý. 

Napsala : Denisa Spurná, 9.A

 

Pearl Harbor

Jednoznačně hit. Sice nejdražší biják všech dob, ale tvůrci asi věděli do čeho vrážej ty peníze. Pearl Harbor se natáčel vloni na Havaji, v Los Angeles, San Diegu, Texasu, Houstonu, v Anglii. Natáčení trvalo celkem 160 dní, ale stálo to za to. Stejně jako Titanic je Pearl Harbor válečné drama, které se odehrává na pozadí tragické události. Útokem japonské flotily na námořní základnu Pearl Harbor zemřelo tisíce Američanů. Více o tomto útoku si můžete přečíst v různách knihách a nebo nyní zajít na nový velkofilm Jerryho Bruckheimera.
Rafe a Danny jsou už od dětství nejlepší kamarádi, ale taky už od mala se oba zajímali o létání. R.1941 se jim pilotními dovednostmi málokdo vyrovná a oba pracují jako piloti americké armády. Rafe se zamiluje do zdravotní sestry Evelyn, se kterou stráví krásný večer. Ráno se ale dozví že musí odejít do války. Danny a Evelyn jsou zatím převeleni na základnu Pearl Harbor. Po několika měsících se evelyn dozví, smutnou zprávu, že Rafe ve válce byl údajně sestřelen nad mořem a zahynul. Danny a evelyn jsou z Rafeovi smrti zdrceni, ale po čase mezi nimi vznikne víc než jen přátelství. Krátce poté, co přeroste definitivně, objeví se na scéně Rafe, živý a zdravý. Byl sestřelen, ale přežil díky francouzským rybářům, kteří ho vylovili a pomohli mu. Evelyn je sice šťastná, ale zmatená se svými city. Rafea stále miluje, ale své srdce už dala Dannymu a čeká s ním dítě. Přes noc se Danny a Rafe porvou, ale jakž-takž se to vyřeší. ráno ale čeká všechny nemilé překvapení. Japonci začali útočit na Pearl Harbor. Nikdo nemá o jejich plánech ani tušení. Sobotní ráno se změní v peklo. Civilisti i vojáci umírají po tisících. Pacificské loďstvo USA je naprosto zničeno. Ještě ale není všemu konec. Plukovník Doolittle (Alec Baldwin) plánuje letecký útok na Tokio složený z dobrovolníků. Danny a Rafe do toho samozřejmě jdou. Tato akce vyřeší tento milostný trojúhelník. Jak to dopadne?? Tak to se jděte sami podívat, protože jestli jste ještě na Pearl Harboru nebyli, je to chyba. A pokud se vám hnusí romantika, tak jděte do kinosálu až tak 80 minut po začátku filmu. Mě osobně tento film moc dojal a podle mého názoru je i lepší než Titanic. Prostě podle mýho názoru je to senzační film a určitě ho musíte vidět.

Napsala : Lucinka Mázlová, 9.B

Tolkienův kouzelný svět

J. R. R. Tolkien se narodil roku 1892 v Jihoafrickém Bloemfonteinu, dětství však strávil v Anglii, kde rovněž absolvoval středoškolské a univerzitní studia. Jeho nejslavnější dílo byla trilogie "Pán prstenů" a pohádkový příběh "Hobit" neboli "Cesta tam a zase zpátky". Na motiv "Pána prstenů" se natočil stejnojmenný film, který se do našich kin dostane 10.1.2002 a předpokládá se, že bude mít větší sledovanost než film "Harry Potter". Napsal také kritické vydání středověké romance "Sir Gavain a Zelený rytiř".

Prsteny moci

Hlavní postavy Pána prstenů: Frodo Pytlík - hobit, který nesl "Prsten";

Sam Křepelka - sluha Froda; Smíšek Brandorád - Frodův přítel (našli bychom ještě mnoho hobitů proto je vynecháme); Gandalf - čaroděj, pomocník Froda; Legals - syn elfského krále; Gimli - syn Gloina (viz Hobit); Argorn - Gandalfův přítel. Toto jsou nejdůležitější postavy (nejsou všechny, protoře bych se upsal). Další Tolkienovy knihy: Silmarillion, Slovník střední angličtiny, drobnější pohádky. "Tři prsteny pro krále elfů pod nebem. Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene. Devět mužům, každý z nich je k smrti odsouzen. Jeden pro Temného pána jenž dlí na trůně v zemi Mardor, kde se snoubí šero se šerem. Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede do temnoty sváže v zemi Mordar, kde se snoubí šero se šerem." (Známá básnička Pána prstenů)

Napsal : Adam Skořepa, 5.A

 

¨Koněpruské jeskyně

 Rozkládají se okolo Berouna, jsou největším jeskyním systémem Čech. Mají tři patra chodeb. Jsou dlouhé 2 km a jejich hloubka je přes 70 m. Byli vytvořeny vodou v prvohorních vápencíh. Mají krásnou krápníkovou výzdobu. Krapníky, které visí zezhora se nazývají Stalaktity, zezdola Stalagmity a spojené jsou Stalagnáty. Při návštěvě koněpruských jeskyň jsme navštívili i dvě patra. Také nám ukázali nalezené kosti zvířat, která už vyhynula. Byli tam i kosti ženy staré 40 let, druhu homosapienc (neboly dnešního typu). Ukázali nám též penězokazeckou dílnu z 15. století. Paní průvodkyně nám na chvýli zhasla světla, abychom zažili opravdovou jeskynní tmu. Návštěva trvala hodinu a půl. Napsala :

Dáša Bočkareva, 5.A