Jmeno

Historie a puťáky oddílu Kormoráni a VTOKU

Historie a puťáky oddílu Kormoráni a VTOKUPuťáky od roku 1971 - Slovenské řeky a hory 2004 - Děkuji všem, kteří mi pomohou rozšířit vzpomínku na staré časy Kormoránů  - ... na zavěr

 

... vybíráme z jedné z prvních kronik oddílu.

Foto 1: Molo naší loděnice se snadno poznalo podle uvázaných dřevěných pramic.

Loděnice, v které vznikl oddíl KORMORÁNI, patřila 67.PS vodní turistiky VLTAVA při Městské stanici mladých turistů DPM hlavního města Prahy. Od roku 1967 se zde scházely tři oddíly. Nejstarším oddílem byl oddíl RACKOVÉ, který vedla Blanka Brucknerová a Franta Dušek.

Foto 2: "Velká" Blanka a Fanda

Na podzim roku 1970 se z přestárlých Racků stávají vedoucí nových oddílů. Loděnice se začala rozrůstat a v polovině sedmdesátých let jí tvořilo již jedenáct oddílů.

Foto 3: Naši vedoucí (1972)

Mezi prvními oddíly, které vznikly v roce 1970 byl i oddíl KORMORÁNI. Pavel Janík a Blanka Veselá dali dohromady bandu asi dvaceti kluků a holek.

Foto 4: Pája a "Malá" Blanka 

 

Foto 5: … a toto byl můj první vodácký křest – NEPTUN na Otavě 1971

Ve vedení oddílu se později doplnili a vystřídali se i Láda - Vladimír Fiala, Ivan Kořínek a Jarda Bruckner. Mezi nejznámější Kormorány patřili Kula - Jirka Janků, Trapák - Jarda Laštovka, Bímon - Roman Pakši, Ála - Alena Bašusová, Pepek - …., Láda Handl, Pavel Steidler, Honza Běhounek a snad i já Víťa - Vít Beran a … Pájovo "no áno borcí" dalo dohromady bezvadný oddíl a všem nám bylo jasné, že: "… není důležité se zúčastnit, ale vyhrát!!!". Pája nás držel zkrátka a ve sportovním duchu. A tak se trénovalo, hecovalo a vyhrávalo a puťáky se stávaly cestou za SLUNCEM … 

Foto 6: Kormoráni na Hronu 1974 ("old" Kormoráni)

V roce 1974 nám Kormoránům bylo většinou 15 a 16 let a těm, kteří chtěli v loděnici pokračovat, nezbývalo nic jiného, než se podívat po jiném oddíle. Vedení Kormoránů po Pájově odchodu v roce 1975 se ujímají Láda Fiala a Jarda Bruckner. Oddíl dostává nové jméno VODOMILOVÉ a později POTÁPNÍCI. Z "old" Kormoránů jsem po pár letech zůstal v loděnici v aktivní práci s dětmi sám. Mým novým oddílem byla JEDENÁCTKA, kterou vedl šéf stanice turistů Jirka Blažej. I stalo se, že když mi bylo osmnáct let, stal jsem se zodpovědným vedoucím oddílu. Na vedení Jedenáctky se dále podíleli sourozenci Ivana a Luboš Branný, Jirka Král, Petr Štirand, Zdeněk Plavec, … Oddíl měl opět bohatou činnost a vydával si časopis Vracák. Právě Ivaně a Lubošovi s Jirkou jsem předal v roce 1977 Jedenáctku. Společně s Hankou Košťálovou a Zdenkem Novotným jsme založili nový oddíl se starým jménem - KORMORÁNI. 

ZNAK ODDÍLU

V oddíle se vystřídalo mnoho bezvadných lidí. Každý zanechal po sobě otisk v historii vepsané do kronik a oddílového časopisu Čochtan. Celoroční činnost byla nabitá schůzkami, výpravami, zimním lyžováním i letními puťáky. Společně s oddílem Modrý orel z Prahy 10 a s Marečkovou Vartrou jsme dvakrát do roka organizovali noční pochody - NPK. V "lóďo" jsme byli "furt" - pondělí až pátek, v neděli i ve svátek … a bylo fajn. 

Foto 7: NPK nebylo jen pochodem. Vždy byl i velký oheň.

Pájovo pravidlo z "old" Kormoránů mělo opět úrodnou půdu. Mezi těmi, na které by se nemělo zapomenout patří: Špejle - Roman Štefan, Mareček - Marek a jeho bratr Mamutík - Matouš Přikrylovi, Crabbatič - Jan Němeček, Jarda Fiala, Ujo - Jan Kovář, Táňa Rajnochová, Gorila - Milan Činátl, Pívo - Jindřich Poděbradský, Onřej Kraus, Výr - Pavel Sůva, Zuzana Drhová, Zuzana a Helena Barkovy, Peggy - Jana Hochmanová, Eskim - Láda Vančat, Bačkora - Michaela Báčová, Malá máma - Kateřina Petrů, Márty - Martin Pražský, Čvachta - David Bošek, Jana a Jakub Kovářovi, Sýkorka - Jana Sýkorová, Bobr - Jirka Jech, … Řada jmen by měla být delší, a proto se omlouvám těm, na které se zde díky mé krátké paměti nedostalo. 

Foto 8: Kormoráni z let 1977 až 1982

V roce 1982 jsem předal oddíl Pivákovi - Jindrovi Poděbradskému, Ondřejovi Krausovi a Milanovi Činátlovi - po ukončení vysoké školy jsem musel na vojnu. Noví vedoucí dali oddílu jiného ducha i název - RACKOVÉ. 

Foto 9: Pikovice byly místem každoročních loděničních srazů a závodu o Sázavské pádlo

Po návratu z vojny a zapojení do pracovního procesu jsem se vrátil do loděnice. Znovu jsem začal dávat dohromady oddíl. U jeho znovuzrození byli opět Čvachta - David Bošek, Špejle - Roman Štefan a jeho budoucí žena Bíba - Líba, Matouš i Márty (Kormoráni z oddílu let 1977 - 1982) a Zuzka Beranová a několik dětí z jejího oddílu Lišky. Mezi další generaci Kormoránů, po stálém táboře Chairmanova osada, patřili: Tlapka - Jitka Šimková, Marat - Martin Vyhnálek, Mak - Martin Koval, Zorka Žáková, Venca - Šárka Cibochová, Hurvajs - Jarda Navrátil, … Oddíl opět patřil mezi nejlepší v loděnici a byl prima partou. Postavili jsme nové lodě - pramice, C2 i C1. Kajaky jsme měli z minulých let. S oddílem spolupracovali i další kamarádi - Mareček - Marek Přikryl, Boule - Radek Moulis, Rychlonožka - Michal Pavlík, Pavla Bušová a k těm, na které by se nemělo zapomenout patřili Pišta - Markéta a Jirka Steinerovi, Sygy - Eva Dubšeková, Mončiči - Monika Větrovská, Šumák - …, Čača - Jarka a Píďa - Petr Vejběrovi, Cipis - Petr Veselý, Dan a Motyka - Monika Hálovi, Jirka Macháček Markéta Kulíšková, Štěpa …, Rolba - …, Šmudla …, Šáša - Petra …, Kecka - …, s oddílem spolupracoval i Arnold Böhm, Matik - Jan Dubec, Michalche - Michal Černý, Honza Běhounek, Crabbattič - Jan Němeček a řidítko Mirek Macháček. Oddíl s názvem Kormoráni našel své pokračovatele i v libeňské loděnici. Současnými vedoucími jsou Hanka Hájková, Arnold Böhm a Jan Dubec. 

Oddíl měl i svoji hymnu

A život šel dál. S aktivním vedením tohoto oddílu jsem přestal v roce 1992. Změnila se doba. Z učitele se stal ředitel školy a práce, práce, práce, … Mým zástupcem ve škole se stal Vašek Hlinka. V loděnici byl stejně dlouho jako já vedl konkurenční oddíl Mořští vlci. Před nástupem do školy se profesionálně věnoval turistice ve stanici turistů. Proto jsme se i v nové době k vodě, turistice a dětem a i těm starším vrátili znovu. Tábory jsme si vzít nenechali a postupně jsme k letním puťákům přidali zimní lyže. Začínali jsme opět od nuly. Lodě a další turistický materiál jsme si nejprve půjčovali a pomalu dávali dohromady vlastní zázemí. Podařilo se získat grantové prostředky a pod novou hlavičkou VTOK a zejména Centrum volného času ARCUS při ZŠ Táborská i loděniční zázemí. Významnou se stala i spolupráce s Občanským sdružením ARCUS. S Vaškem jsme založili sdružení VTOK a s tábory nám opět pomáhají ti, kteří mě při putování po českých a slovenských řekách provázeli i dříve (Čvachta, Crabbatič a nově Ondřej Černý, Jakub Micka, Lenka Vnoučková, Karel Tichý, Barbora Kinkalová, Jan Labohý, …). Toto je již nová kapitola, a tu najdete na těchto internetových stránkách.

AHOJ Vítek 

Foto 10: Symbolem loděnice v Libni byla tato kotva.

 

Fotili a psali o nás i novináři!

Nahoru




"old" Kormoráni - Pája (Vítek člen oddílu)
1971 - Otava
1972 - Hron
1973 - Otava
1974 - Hron

Jedenáctka – Jirka (Vítek instruktor později vedoucí)
1975 - Ohře
1976 - Vltava - Labe
1977 - Otava; náborový loděniční puťák Vltava

Vodácko turistický oddíl Kormoráni - Vítek
1978 - Vltava; puťák vedoucích na Lužnici
1979 - Otava
1980 - Ohře
1981 - Hron
1982 - Malý Bor – Chairmanova osada – jediný stálý tábor (Kormoráni, Lišky)
1983 - na puťák jsem nebyl - byl jsem na vojně
1984 - další rok bez puťáku

Vodácko turistický oddíl Kormoráni - Vítek
1985 - Otava
1986 - Vltava
1987 - Ohře
1988 - Otava
1989 - Slovenské řeky a hory (Orava, Čierny Váh, Belá, Váh, Hron)
1990 - Otava - Vltava
1991 - Vltava + hvězdicový tábor na Velké Fatře (Kraľova studňa)
1992 - Vltava



VTOK - Vítek + Vašek 
1993 - Otava
1994 - Vltava
1995 - Slovenské řeky a hory (Orava, Čierny Váh, Belá, Váh, Hron)
1996 - Svratka, Dyje, Vltava
1997 - Ohře

Loděnice v Hodkovičkách
1998 - Otava
1999 - Vltava
2000 - Vltava
2001 - Slovenské řeky a hory (Orava, Čierny Váh, Belá, Váh, Hron)
2002 - Slovenské řeky a hory VTOK + Vydry (Orava, Belá, Váh, Hron)
2003 - Slovenské řeky a hory VTOK + Vydry (Orava, Čierny Váh, Belá, Váh, Hron)
2004 - Slovenské řeky a hory VTOK (Dunajec, Váh, Hron) 

... a nebo nahlédněte zde - 

Nahoru

Slovenské řeky a hory 2004 – aneb jak bylo na vodě?

Výběr fotek z  puťáku okem Čolka a Honzy. Hymna Slovensko 2004 (mp3; 2,02 MB) a Gumídci (mp3; 470 kB). Kamarádi vodáci máme pro Vás připravené CéDé - přijďte si jej vyzvednout. 

... a puťák 2005 se blíží! Přihlašte se.

Podobně můžeme vzpomínat na historii lyžařských výjezdů a táborů.ˇOmlouváme se a časem ji doplníme. Jarní prázdniny 2005 se blíží - přihlašte se!

Nahoru

Děkuji všem, kteří mi pomohou rozšířit vzpomínku na staré časy Kormoránů. 

Své doplňující informace můžete zaslat na adresy: vtokormorani@tiscali.cz, vit.beran@zstaborska.cz  nebo na adresu vit.beran@tiscali.cz. Případně můžete faxovat na tel: 241029336. 
Jakubovi děkuji za vznik - i když dnes již neudržovaných stránek - http://www.sweb.cz/vtokos/
Díky a AHOJ Vítek 
Nahoru

... na zavěr

Pokus o znovu založení oddílu VTOK ... ??? Prozatím mohou zájemci navštěvovat schůzky VTO VYDRY.
Nahoru

 

Nahoru