Loučení s Comeniem

6.-10.5. 2009

Náš cestovní tým tentokrát tvořily: Lenka Kočandrlová, Tania Iljašenková, Helena Suchánková, Zuzana Keilová a Iva Szentpéteryová. Poslední výjezd akce Comenius byl pouze pro učitele, protože irská škola neměla možnost poskytnout našim žákům bezpečné zázemí v rodině.

Ve středu večer 6.5. jsme se sešly na letišti a do dublinského hostelu jsme dorazily až kolem druhé ráno.

Ve čtvrtek ráno koordinátory ve škole byla připravená hodina hudební výchovy, kde jsme se učily hrát na bodhrán, tradiční irský rámový buben.  Video z akce: www.comenius1.eu

Poté nám učitelé s irskými dětmi rozdali dárky pro děti naší školy, kteří v prosinci v Praze připravily krásné vystoupení Noc na Karlštejně pod vedením paní učitelky Veroniky Polívkové. Pak byl již rozchod a my jsme vyrazily na výlet k moři na větrný, ale krásný poloostrov Howth.

V pátek bylo v plánu setkání ve škole, kde proběhly prezentace jednotlivých škol a jejich zapojení do mezinárodního programu, a poté proběhlo jednání koordinátorů z jednotlivých zemí, zbytek výpravy měl volno a svůj program. Irská paní učitelka Ann nám dala k dispozici jízdenky na projížďku městem dvoupatrovým autobusem, což byla nádhera i za deště!

V sobotu jsme měli celý volný den, kdy měl každý možnost shlédnout to, co ho nejvíce v Dublinu a okolí zajímalo a získat energii a inspiraci pro svoji práci.

A konečně, večer nás Irové pozvali na rozlučkovou večeři o třech chodech v hotelu Arlington, kde jsme ochutnaly speciality irské kuchyně a shlédly irské tance.

V neděli jsme se v pořádku vrátily domů do Prahy.

Koordinátoři kromě vyplňování úředních dokumentů dali dohromady již třetí knihu, ve které jsou práce a projekty irských, českých, německých a polských dětí. Dozvěděli jsme se zde také výsledky soutěže „Narozeninová přáníčka“, kam hlasovaly všechny zúčastněné děti:

1.   místo - Andrea Hermanová, 7.A

2.   místo -  Benedikt Spálovský, 3.A

3.   místo – Daniela Horáčková, 3.B

Dětem jsme z Irska přivezly ceny, které dostali při oficiálním vyhlášení výsledků o velké přestávce ve středu 13.5.